Pazen Nedir?

Pazen Nedir

Pazen, çeşitli alanlarda kullanılan pamuklu, hassas ve yumuşak bir kumaş olarak tanımlanabilir. Kullanım alanına göre sıklıkla ekose, tartan veya çiçeklerle süslenir. Soğuk havalar için harika bir ürün olan pazen kumaşı, yumuşaklığı ve sıcak tutması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Özellikle pijama, şalvar, iç çamaşırı ve elbise yapımında kullanılır.

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olan pazen kumaşlar son derece sağlam ve kaliteli kumaşlardır. Bu kumaş özellikleri sayesinde uzun yıllardır sevilerek kullanılan pazen kumaşlar, eskidikçe ve kullanıldıkça daha yumuşak hale gelen kumaş yapıları sayesinde diğer kumaş türlerinden de ayrılır. Geçmişte yünden yapılan pazen kumaşlar, günümüzde pamuktan yapılan kumaşlar olarak karşımıza çıkar.

Pazen Kumaş Sağlıklı Mıdır?

%100 pamuktan yapılan pazen kumaşlar, dolgu ipleri ile yumuşak bir biçimde eğilerek üretilir. İç ve dış dokusu yumuşak olan pazen kumaşlar cilde zarar vermeyen yapısı sayesinde sağlığınız için son derece uygundur. Sıcak tutma özelliği ile birlikte kış mevsimleri için sağlıklı ve güvenli bir kullanım imkanı sunar.

Bununla birlikte %100 pamuklu ve cilde zarar vermeyen yapısı nedeniyle bebekler ile doğrudan temas edecek giysiler ve bebek ürünlerinin yapımında da güvenle kullanılabilir. Aynı zamanda pamuklu kumaşlarda bulunan teri emme özelliği pazen kumaşlar için de geçerlidir bu sayede cildin kuru kalmasını sağlarken aynı zamanda da hava almasını destekler.

Pazen Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tekstil sektöründe önemli bir yeri olan pazen kumaşlar, özellikleri sayesinde birçok ürünün üretiminde sıklıkla tercih edilir.

Kadın etek, şort, bebek kıyafetleri, çarşaf ve pijama başta olmak üzere çeşitli giyim ürünlerinin yapımında, bununla birlikte temizlik bezlerinin yapımında da sağlıklı ve güvenli olması nedeniyle pazen kumaşların kullanıldığını görebiliriz. Sıcak tutma özelliği sayesinde kışlık nevresim takımları ve kıyafetler için de tercih edilir. Pazen kumaşlar, yapısı sayesinde tekstil alanında çok sayıda üründe kullanılır.

Pazen, Bohem tarzı ve daha fazlası için tıklayın!

Pazen Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Harika yumuşaklık, bakım kolaylığı ve sıcaklık gibi özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilen pazen kumaşların özellikleri bunlarla sınırlı değil. Tekstil alanında çok önemli bir yeri olan ve özellikle kış aylarında kullanımı artan pazen kumaşının özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pazen kumaşlar %100 pamuktan yapılır.
  • İç ve dış dolgusu yumuşaktır.
  • Cilde zarar vermez bu sayede güvenle kullanılabilir.
  • Vücudu saran ve son derece sıcak tutan bir yapısı vardır.
  • Hafif bir gramaj özelliği bulunur. Bu sayede rahat hissettirir.
  • Bakımı kolaydır.
  • Çeşitli desenleri ve tok görüntüsü sayesinde oldukça estetik bir görünüme sahiptir.

Pazen kumaşlar sağlıklı ve güvenli yapıları sayesinde birçok alanda tercih edilen kumaş türleri arasında yer alır. Çeşitli desenlerle süslenen pazen kumaşlardan yapılan ürünler arasından sizin için en uygun olanı seçebilir ve güvenle kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir